Захисник у кримінальному провадженні — дуже важлива особа, від якої багато в чому залежить кінцевий результат справи. Вона має повноваження забезпечувати захист прав і законних інтересів підозрюваного, обвинуваченого, засудженого чи виправданого, а також надавати людині необхідну юридичну підтримку. Участь у справі досвідченого адвоката дає можливість в повній мірі реалізувати своє право на захист і збільшує шанси домогтися максимально результативного рішення саме для вас.
Хто може виступати в ролі захисника?
Захист у кримінальному провадженні відповідно до думки Конституційного Суду може здійснюватися не тільки адвокатами, як це зазначено в кримінальному процесуальному законодавстві, але й іншими спеціалістами у сфері права. Хоча новими нормативами була введена монополія адвокатури.
У свою чергу адвокатом може виступати громадянин України з вищою юридичною освітою, що має досвід трудової діяльності юристом або помічником адвоката мінімум 2 роки, склав кваліфікаційний іспит і отримав свідоцтво на право здійснення відповідної діяльності та склав присягу.
Участь захисника у кримінальному провадженні можлива з моменту пред’явлення особі обвинувачення, при затримці людини, яку підозрюють у вчиненні злочину чи взятті її під варту. Строк допуску захисника має складати не більше 24 годин, що починає свій відлік з моменту затримання.

Коли стороною виступає особа, визнана неосудною або душевно хворою, адвоката допускають до участі у справі з моменту отримання доказів щодо хвороби обвинуваченого.
Підтвердження повноважень захисника
Захисник у кримінальному процесі має підтвердити свої повноваження відповідними документами. Таким є:
- свідоцтво адвоката, ордер, договір;
- заява підсудного, коли мова йде про захист його прав родичами, опікунами чи піклувальниками, а також матеріали, що підтверджують їх право на участь у процесі.
Також зазначимо, що законодавством не передбачено обмежень щодо кількості захисників однієї особи. Через це можна зробити висновок, що людина одночасно має право користуватися послугами декількох захисників.
Обов’язкова участь захисника
Залучати власного захисника, чи ні — це, звісно, особиста справа кожного. Проте, є випадки, коли участь адвоката у кримінальному процесі є обов’язковою. Це наступні обставини:
- розгляд справи стосовно скоєння особливо тяжких злочинів;
- обвинуваченим є неповнолітній;
- злочин скоїла особа, яка через фізичні чи психічні вади не може реалізувати свої права в повному обсязі;
- якщо обвинувачений не володіє мовою провадження;
- коли до винних осіб передбачається застосування заходів виховного або медичного характеру;
- у випадку необхідності проведення реабілітації померлої людини;
- якщо щодо осіб здійснюється спеціальне досудове розслідування або спеціальне судове провадження;
- за умови укладання угоди між прокурором і обвинуваченим стосовно визнання його винуватості.
Адвокат у кримінальному процесі від компанії «Ессеншал»
Для захисту ваших прав та інтересів справжніми професіоналами звертайтеся до наших спеціалістів. Ми здійснюємо свою практику вже багато років, тому маємо великий досвід участі у справах різної галузі, а також тримаємо руку на пульсі та слідкуємо за всіма актуальними змінами законодавства, яке в нашій державі є дуже динамічним.
Ми надаємо правову консультацію, проводимо аналіз ситуації, обираємо оптимальні шляхи вирішення того чи іншого питання, складаємо всю необхідну документацію та здійснюємо інші процесуальні дії, передбачені нормативами, зокрема, представляємо інтереси клієнтів під час судового засідання.