В ході розгляду кримінальної справи інколи виникає необхідність оскарження дій слідчого. Для того, щоб ваша скарга досягла мети, рекомендуємо звернутися за допомогою до кваліфікованих юристів. Співробітники компанії проведуть правовий аналіз ситуації, визначать всі випадки недотримання посадовою особою закону, а також перевищення меж своїх повноважень. В результаті вам оформлять необхідні документи, подадуть їх до компетентного органу та проконтролюють, аби вашу скаргу розглянули та прийняли максимально справедливе по ній рішення.
Які діяння можна оскаржити до того, як справа потрапить до суду?
Протягом процедури досудового провадження можна провести:
- Оскарження бездіяльності слідчого. Вона проявляється у незанесені інформації, що стала відомою щодо кримінального правопорушення, до ЄРДР, у неповерненні тимчасово вилученої власності чи непроведені інших процесуальних заходів.
- Оспорювання рішень. Це бувають різноманітні рішення: щодо зупинення чи закриття провадження у кримінальній справі, відмови визнання особи потерпілою чи в задоволенні наданого клопотання, скарги тощо.
- Оскарження дій. За умови їх невідповідності законодавчим нормам.
Важливий момент: скарга на дії слідчого подається лише на стадії досудового провадження, але ніяк не під час проведення підготовчого судового засідання. Виключення становлять випадки оспорювання рішень про відмову у визнанні потерпілим, а також рішень чи діянь, що провадяться разом з заходами безпеки.
Механізм подання документів
Нове процесуальне законодавство дещо змінило порядок оскарження у справах кримінального спрямування. Так, якщо раніше подавалась скарга на дії слідчого до прокуратури, а на дії прокурора — вищестоящому прокурору, то зараз це входить до повноважень слідчого судді.
Поскаржитися на діяння зазначених осіб можна протягом 10 днів, починаючи з дати прийняття оспорюваного рішення або вчинення чи невчинення тієї чи іншої дії. Законодавство також надає можливість поновити цей строк, якщо він був пропущений з поважних причин. Наприклад через хворобу.
Після отримання оформленої належним чином скарги, слідчий суддя вирішує:
- відкрити провадження;
- повернути документи скаржнику (у разі подачі людиною, що не мала на це права або коли вийшов строк можливості проведення оскарження);
- відмовити у відкритті провадження.
Скарга на дії прокурора чи слідчого має бути вмотивованою, підтвердженою достатніми і достовірними доказами. Якщо вам все ж таки повернули скаргу або відмовили у відкритті провадження, певні рішення можна оскаржити в апеляційному порядку. Крім того, законодавство не виключає можливості повторно звернутися зі скаргою і до слідчого судді. Виключення становлять лише випадки, коли документ було повернуто через пропущення процесуальних строків.
Якщо розглянути зразок скарги до суду на дії слідчого, то ви побачите, що в такому документі обов’язково слід вказати наступні відомості:
- назва та адреса суду;
- дані скаржника, а також особи, чиї діяння оскаржуються;
- виклад обставин справи;
- перелік доказів;
- посилання на нормативні акти;
- виклад вимог;
- перелік документів, що додаються до заяви.
Грамотно скласти будь-яку документацію вам допоможуть наші юристи, які мають великий досвід роботи в зазначеній галузі.
Особливості розгляду скарг
Якщо подана документація відповідає всім встановленим законом вимогам, слідчий суддя місцевого суду розглядає її не пізніше, ніж за 72 години. Для скарг, що випливають із оспорюванням факту закриття провадження у справі встановлений строк у 5 днів.
Зазначимо, що навіть якщо скарга на неправомірні дії слідчого вже подана до суду, це не зупиняє процедури виконання прийнятого рішення. Особа, яка допустила порушення, може самостійно відреагувати на подану скаргу та скасувати своє рішення, якщо таке можливо за конкретних обставин.
Після вивчення документів суддя приймає ухвалу щодо:
- анулювання оспорюваного рішення;
- анулювання повідомлення про підозру;
- примусу не чинити дію;
- примусу вчинити дію;
- відмови у задоволенні скарги.
Зверніть увагу: що зазначена ухвала є остаточною та не оскаржується. Виняток становлять випадки винесення ухвали про відмову у задоволенні скарги на постанову про закриття кримінального провадження, яку можна оскаржити шляхом звернення в апеляційну інстанцію (як було зазначено вище).
Оскарження дій слідчого і прокурора разом з компанією Ессеншал
Коли мова заходить про кримінальне провадження, ставитися до цього слід дуже серйозно. Адже наслідки розгляду кримінальних справ можуть бути для вас досить суттєвими. Якщо вже на стадії досудового розгляду ви бачите будь-які порушення законодавства зі сторони слідчих чи правоохоронних органів, ні в якому разі не можна закривати на це очі.
Звертайтеся за допомогою до наших юристів, і ми разом:
- проаналізуємо ситуацію на предмет наявності порушень закону;
- спрогнозуємо можливі варіанти вирішення проблеми;
- складемо всю необхідну документацію (будь то скарга на дії слідчого під час обшуку, іншої процесуальної процедури, навпаки на його бездіяльність чи на конкретне рішення);
- подамо всі необхідні матеріали до суду;
- будемо брати безпосередню участь під час розгляду скарги та зробимо все можливе, аби ваші вимоги задовольнили.
Наша команда стане на захист ваших прав і законних інтересів у справах будь-якої складності!