Зняття судимості необхідне для усунення небажаних наслідків, що настають для людини, визнаною судом винною у скоєнні злочину. Доки цього не відбудеться, права людини значно обмежені в багатьох сферах життєдіяльності. Українським законодавством передбачено два поняття: зняття та погашення судимості. Розглянемо, що кожне з них значить і яка між ними взагалі існує різниця.
Негативні наслідки судимості
Громадяни, що мають судимість, не мають права:
- перебувати на посадах держслужби, судових і правоохоронних інституцій;
- працювати в педагогічній галузі;
- бути адвокатом;
- займати керівні посади у фінансовій галузі;
- працювати в підрозділах національної безпеки;
- служити в армії;
- подаватись та бути обраними до органів влади та місцевого самоврядування;
- оформлювати дозвіл на носіння зброї;
- призначатися опікунами та піклувальниками.
Погашення та зняття судимості: в чому відмінність?
Звільнитися від судимості відповідно до закону можна двома шляхами: її погашенням і зняттям. Перше відбувається автоматично в наступні часові рамки:
- через рік після відбування покарання, яке не пов’язане з обмеженням волі (наприклад, виправні роботи);
- після завершення випробувального терміну;
- після сплину певного строку після звільнення з місць позбавлення волі (конкретний строк визначаються категорією скоєного злочину і складає від 1 до 5 років).
Погашення судимості за новим КПК можливе лише за умови недопущення нового злочину під час випробувального терміну. Строки здійснення зазначеної процедури починають розраховуватись з дати відбування основного та додаткового покарання.
Однак аби позбутися негативних наслідків не завжди потрібно чекати так довго. Їх можна зняти. Зняття судимості (КПК) може бути проведене за рішенням відповідного суду достроково до сплину терміну покарання за зразкову поведінку засудженого та сумлінне ставлення до роботи, що доводять виправлення особи.
Проте, законом встановлено, що зняти судимість можна лише після того, як особа відбула більше половини призначеного для неї покаранням. Крім того, варто розуміти, що такі пільги можливі не для всіх. Мова йде лише про злочини невеликої або середньої тяжкості, що були скоєні без прямого чи непрямого умислу.
Таким чином, зняття судимості за новим КПК неможливе за обставин, коли особа була засуджена за умисний тяжкий або особливо тяжкий злочин, а також за корупційне кримінальне правопорушення.
Також зазначимо, що такими, що не мають судимості, вважаються особи, які:
- засуджені судовим вироком без відбування покарання;
- звільнені від покарання;
- відбули покарання за діяння, карність за які скасована на законодавчому рівні;
- реабілітовані.
Правова допомога від компанії Ессеншал
Якщо погашення судимості після сплати штрафу або відбування іншого виду покарання здійснюється автоматично, то для її зняття достроково вам знадобиться допомога кваліфікованого адвоката.
Для цього необхідно підготувати ряд документів, довести виконання всіх передбачених законом умов і допомогти ся позитивного рішення суду. Команда наших юристів має великий досвід роботи у сфері кримінального провадження, тому знають всі тонкощі кожної процесуальної дії, а також слідкують за всіма змінами, що відбуваються в законодавстві.
Вас несправедливо звинуватили в тому, чого ви не скоювали? Або ви отримали покарання через власну необізнаність чи необережність? Звертайтеся до нас за номерами телефонів, які ви бачите на сайті, через форму зворотного зв’язку або пишіть нам в соціальних мережах, та живіть повним життям без будь-яких обмежень!