Спільна власність — це дуже часті проблеми, якщо мова йде про розподіл майна. Особливо це стосується об’єктів нерухомості, які належать декільком особам. Українське законодавство передбачає два шляхи спільного володіння майном: сумісна і часткова власність. Кожна з них має свої особливості, коли мова йде про розподіл нерухомості. Аби правильно вирішити ту чи іншу ситуацію, рекомендуємо звернутися за консультацією до наших спеціалістів. Адже без кваліфікованої юридичної допомоги розібратися тут досить складно.
Спільна часткова власність
Такий варіант передбачає володіння майном кількома особами з чітким визначенням частин кожної з них. Частки встановлюються арифметично, від цього залежить обсяг прав та обов’язків, які мають власники. При цьому варто зазначити, що апріорі частки вважаються рівними, якщо договором або законом не передбачено інше.
Кожен з власників має право виділити свою долю в натурі. Виключення становлять випадки, коли такий виділ не допускається законодавчими нормами або якщо він є неможливим. Тоді особа може отримати грошову або іншу компенсацію від інших власників майна. Проте компенсація може бути надана особі виключно за її згоди.
Право спільної часткової власності припиняється з дня отримання зазначеної компенсації. Такі ж наслідки має й процедура виділу долі в натурі. Договір про виділ частки має бути зареєстрованим і посвідченим нотаріально.
Користуватися зазначеним видом майна співвласники повинні за взаємною згодою. Через це на практиці часто виникають спори, вирішуються які шляхом судового розгляду. В такому випадку вам знадобиться допомога досвідченого адвоката, який підготує всю необхідну документацію для суду, а також гідно представить ваші інтереси під час судових слухань у всіх інстанціях.
Спільна сумісна власність

Спільним визнається майно, яке набуте в результаті спільної праці або куплене за спільні гроші членів сім’ї. Суб’єктами такого володіння можуть бути як фізичні, так і юридичні особи. Проте на практиці частіше за все, коли мова заходить про спільну сумісну власність, мається на увазі майно подружжя. Адже саме його розподіл цікавить багатьох громадян, які вирішили розлучитись.
Всі співвласники користуються і розпоряджаються зазначеним об’єктом спільно, якщо інше не передбачено укладеним між ними договором. Аби продати чи іншим чином відчужити таке майно, доведеться отримати згоду всіх співвласників.
Право спільної сумісної власності подружжя передбачає можливість чоловіка і дружини стати власником своєї частки майна. Як правило, все майно ділиться порівну. Якщо одна із сторін з цим не згодна — відповідні питання вирішуються в судовому порядку. Подружжя також має право укласти угоду про розподіл спільного майна, якщо вони згодні домовитись мирним шляхом.
При цьому доведеться з’ясувати наступні питання:
- склад спільного майна;
- наявність чи відсутність вимог на зазначене майно в третіх осіб;
- наявність майна, яке неможливо поділити;
- яка саме власність відійде кожному з подружжя;
- можливість виплати грошової компенсації замість отримання частини зазначеного майна;
- інші обставини, що мають значення в конкретному випадку.
Варто зазначити, що поділ спільної сумісної власності не стосуються майна, яке вважається особистим для кожного з подружжя. До такого відносять:
- майно, придбане до шлюбу;
- подарунки та спадок;
- премії, нагороди;
- майно, яке придбане для особистого користування.
Таким чином, існує презумпція спільності права власності подружжя на майно, придбане у шлюбі. Один із способів, як уникнути майнових суперечок у випадку розлучення — оформлення шлюбного договору. Таким документом можна врегулювати й інші спірні питання, наприклад ті, що стосуються виховання дітей або виплати аліментів.
У випадку ініціювання судового розгляду, звертатись слід до місцевого суду за місцем знаходження об’єкту нерухомості або основної його частини чи за місцем проживання відповідача (коли мова йде про рухоме майно).
Поділ квартири між співвласниками можливий протягом трьох років після розлучення. Слід також враховувати, що при подачі документів до суду доведеться сплатити судовий збір. В даному випадку це 1% від вартості майна, яке потребує розподілу. Проте не менше 0,4 та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Правова допомога від компанії Ессеншал
Адвокат допоможе захистити власні майнові інтереси в суперечках будь-якого характеру. Розподіл спільного сумісного майна чи виділ частки із спільної часткової власності — наші спеціалісти залагодять питання швидко і без зайвих витрат. Замовити наші послуги ви можете по телефонам, зазначеним на сайті, через форму зворотного зв’язку чи просто написавши нам в соцмережах.
Захистимо ваше майно разом!