Меню

Закрити

Позбавлення батьківських прав

Українське законодавство побудоване таким чином, щоб відстоювати права та захищати інтереси дітей. З цієї причини позбавлення батьківських прав вважається найжорсткішою санкцією, яка застосовується лише у крайньому разі.

Хто має право звертатися до суду?

Держава зацікавлена у тому, щоб діти зростали в повноцінних сім’ях, але з кожним роком кількість судових позовів зростає. Найбільш розповсюджені випадки на практиці – бажання матері позбавити батька прав на дітей. У цій ситуації кожен керуються різними мотивами, але набутий статус одинокої матері дає певні переваги – державні пільги на дітей, додаткові дні відпустки, можливість виїхати за кордон з дітьми без дозволу другої сторони, отримання аліментів на дитину від батька, тощо.

Необхідно зазначити, що право подавати позов про позбавлення батьківських прав є не тільки у матері або батька, але й у самої дитини, після досягнення 14 років, а також інших родичів, опікунів, піклувальників, працівників навчальних або лікувальних закладів.

Підстави для позбавлення прав батьками:

  • якщо дитину не забирали з пологового будинку або лікарні понад півроку;
  • повна відсутність турботи про дитину та ігнорування її потреб;
  • жорстке ставлення до дітей;
  • хронічна залежність, підтверджена медичним фахівцем;
  • дитяча експлуатація (примушення до тяжкої праці, злочинної діяльності, тощо);
  • наявність судимості за умисний злочин, скоєний проти дитини.
позбавлення батьківських прав

Усі перераховані причини є серйозним приводом для того, щоб позбавити батьківських прав. Це досить складний та тривалий процес, який розглядається лише у судовому порядку. Крім того, для його здійснення також залучаються органи у справах дітей. Їхня основна задача полягає у тому, щоб детально розібратися в ситуації, вивчити всі обставини та зробити письмовий висновок, який подається до суду разом з іншими документами. У цьому підсумку викладена детальна інформація про сім’ю та причини, через які слід позбавити одного з подружжя батьківських прав.

Як проходить процедура позбавлення прав по етапах

  • підготовка доказової бази – дуже важливий крок, від якого залежить остаточне рішення суду. На цьому етапі необхідно зібрати всі можливі довідки та характеристики, які зможуть підтвердити несумлінне ставлення батьків до дітей;
  • написання позову про позбавлення батьківських прав. Це юридичний документ, який повинен бути грамотно зіставленим. Крім того, у ньому мають міститися всі обставини ситуації та підстави, що обґрунтовують необхідність позбавлення прав. Подається разом із доказами та іншими документами;
  • звернення до суду з позовною заявою. Для відкриття справи, необхідно звертатися до районного або місцевого суду за місцем проживання відповідача. Також необхідно буде сплатити судовий збір;
  • залучення до справи служби опіки дітей. Про цей пункт уже згадувалося в статті. Але необхідно зазначити, що висновок державних органів глобально не впливає на рішення про позбавлення батьківських прав, тому його можуть не взяти до уваги;
  • судове засідання – затяжний процес, який потребує терпіння. Подібні справи розглядають протягом тривалого часу, назначаючи декілька слухань. Краще за все – найняти компетентного адвоката, який вас супроводжуватиме, даватиме поради та допоможе пройти цей важкий етап;
  • винесення рішення. Прийняте судом рішення має виконуватися обов’язково та негайно. Але це не означає, що ви не зможете повернути втрачені права. Якщо мається бажання брати участь у житті дитини, то у вас є право звернутися зі зустрічним позовом. У цьому випадку суд розгляне, наскільки вам вдалося виправитися за минулий час.

Правові наслідки позбавлення батьківських прав

Позбавлення прав батьками вважається серйозним покаранням, після якого настає череда соціальних, психологічних та юридичних наслідків. З правової точки зори такі батьки звільнюються від усіх обов’язків та прав на дітей. Вони не можуть розраховувати на пільги, державну допомогу та матеріальну підтримку від дітей у майбутньому. Діти, у свою чергу, мають право на матеріальне забезпечення та спадкування.

Але позбавлення прав не означає, що стосунки з вашими дітьми повністю розірвуться. Ви зможете брати участь у їхньому житті за домовленістю та за умови присутності іншої особи. Всі ці питання вирішуються в індивідуальному порядку.

Як обрати юриста для вирішення сімейного спору?

Обираючи юридичну фірму, необхідно звертати увагу на два основних фактори: репутацію та кваліфікацію. Компанія «Ессеншал» – це колектив спеціалістів з великим багажем знань, досвідом та цінними професійними навичками. Звертаючись до нас, можете розраховувати на всебічну допомогу. Ми доберемося до суті проблеми, проведемо ретельний аналіз, пояснимо порядок позбавлення батьківських прав, зберемо докази, документи та відстоїмо ваші інтереси на судовому засіданні.