За статистикою, судові справи про аліменти в Україні складають близько 10% від об’єму всіх цивільних справ, що розглядаються протягом року. Це значний потік, який перевантажує судову систему. У зв’язку з цим було створено спрощену схему стягнення виплат на утримання дитини, що буде зазначено у даному матеріалі та загалом розглянемо всі особливості цієї процедури.
Кому надається право подавати на аліментні виплати?

Обов’язкова умова для присудження аліментів – проживання з дитиною. Це може бути один з батьків, будь-який родич або опікун чи установа, де проживає дитина на даний час. Бувають випадки, коли обох з батьків позбавляють батьківських прав, після чого дитячий будинок подає позов до суду на аліменти.
Таким чином, розірвання сімейних відносин за наявності неповнолітніх дітей не звільняє від усіх обов’язків. Той, хто залишився поруч з дітьми та взяв на себе відповідальність за їх виховання – може розраховувати на матеріальну підтримку.
До якого віку діти можуть отримувати аліментні виплати?
Аліментні обов’язки покладаються на одного з батьків до повноліття дітей. Але у цього правила є виключення – продовження навчання, й тоді виплати надходитимуть до 23-річчя дитини або дітей. Оскільки йдеться про повнолітню особу, то у цьому випадку син або дочка мають право самостійно звернутися до суду з позовом на стягнення аліментів.
Основні способи отримання аліментів:
- мирна домовленість – можлива, якщо батьки залишилися у доброзичливих стосунках після розлучення та зацікавлені у майбутньому своїх дітей. У цьому випадку не обов’язково підписувати офіційні документи, тому що домовленість може бути усною. Але звернення до нотаріуса та укладення відповідного договору – надійний спосіб вберегти себе від форс-мажорів. У такому документі перераховуються всі зобов’язання стосовно дитячого виховання, які вважаються обов’язковими для дотримання;
- примусовий порядок – означає, що сторонам не вдалося знайти компроміс, тому їм не залишилося жодного вибору, крім звернення до суду. Рішення будуть приймати після детального вивчення кожної деталі справи, беручи до уваги інтереси дитини.
Стягнення аліментів на дитину у судовому порядку
Звертатися потрібно до судової установи за місцем проживання платника аліментів або стягувача. Для відкриття справи подається позовна заява та пакет документів, їх перелік надасть сама установа або адвокат, якщо ви додатково скористаєтесь послугами спеціаліста. Платити судовий збір не потрібно, цей обов’язок на себе візьме платник аліментів після винесення рішення.
Вищевказаний спосіб називають стягненням у позовному провадженні, але він має певні мінуси. У цьому випадку передбачено проведення щонайменше двох засідань з викликом свідків. Як правило, така схема подовжує розгляд справи про аліменти на дитину, що може тривати цілий рік або більше.
Але відносно недавно ввели більш спрощену схему для того, щоб зняти навантаження на суди. Вона передбачає проведення лише одного засідання з викликом сторін або інший спосіб – стягнення у наказовому провадженні, який взагалі виключає необхідність відвідування судової установи. Процедура проводиться на підставі отриманих документів, після чого висувається рішення у письмовому вигляді. Основна перевага полягає в тому, що між розглядом справи та отриманням судового наказу спливає не більше декількох днів, максимальний термін – місяць.
Який передбачено розмір аліментів на дитину?

На утримання дітей виділяють чіткі суми, зазвичай: 50% прожиткового мінімум на дитину відповідного віку або четвертину доходу для забезпечення однієї дитини, третину – на двох дітей, половину – на трьох та більше.
Утримання аліментів проводиться з усіх видів заробітку, включаючи стипендії, пенсію, виплати по соціальній допомозі, безробіттю або тимчасовій непрацездатності. Це означає, що відсутність роботи та стабільного заробітку – недостатньо вагома причина для звільнення від аліментних виплат. Але інші види державних допомог судом не враховуються, крім того з урахуванням матеріального становища, стану здоров’я або інших обставин розмір аліментів можуть зменшити.
У разі виникнення заборгованості, передбачено штрафи, а також певні обмеження для злісних боржників, наприклад: заборона перетинати кордони країни, керувати будь-якими видами транспортних засобів, полювати або користуватися зброєю.
Як вибрати компетентного адвоката з питань аліментів?
Звернення до вузькопрофільного спеціаліста – раціональне рішення для людей неосвічених у правовій сфері. Досвідчений фахівець має необхідну кваліфікацію для ефективного розв’язання проблем будь-якої складності.
Головні переваги:
- грамотне укладення документів, доказів та ведення переговорів з різноманітними установами для отримання висновків по справі;
- дотримання правил конфіденційності та нерозголошення даних про клієнтів;
- розробка індивідуальної стратегії з урахуванням особливостей справи;
- відстоювання інтересів клієнта про нарахування аліментів у суді.
Обираючи фахівця по сімейному праву, радимо звернути увагу на репутацію юриста. Наприклад, компанія «Ессеншал» добре себе зарекомендувала. Наша команда надасть чесних та розгорнутих рекомендацій, зробить об’єктивні прогнози та розробить план подальших дій.