Меню

Закрити

Укладення шлюбу

Сім’я – це важливий осередок суспільства, який впливає на культурний та економічний розвиток будь-якої держави. З цієї причини порядок та умови укладання шлюбу регулюються українським законодавством.

Відповідно до Сімейного кодексу України, а також Генеральної Асамблеї ООН, право на шлюб надається особам, які досягли повноліття – тобто 18 років. Вважається, що у цьому віці чоловік або жінка досягають необхідного рівня психологічної та соціальної зрілості. Для того, щоб одружитися без будь-яких обмежень, ви маєте досягти повноліття не пізніше дня реєстрації шлюбу. Після чого вам надаються рівні права, незалежно від статі, національних або релігійних поглядів.

Але існують виключення, коли це право надається раніше. Для цього подається заява про надання права на шлюб особою, якій виповнилося 16 років. Після чого справа подається до суду, де її розглядатимуть окремо для винесення остаточного рішення.

Хто має право звертатися до суду для надання дозволу на шлюб?

укладення шлюбу

Звернення до суду має подавати тільки та особа, що прагне одружитися. Зверніть увагу на те, що у випадку укладення шлюбу двома неповнолітніми особами, необхідно подавати дві окремі заяви.

Куди потрібно звертатися та вартість звернення до суду?

Справи даної категорії розглядатимуться судом за місцем проживання заявника. Для цього потрібно сплатити судовий збір у розмірі 454,00 грн. При наявності відповідних пільг сума збору може бути зменшеною.

Чи потрібна згода батьків для укладення шлюбу неповнолітніми?

Під час судового процесу обов’язково з’ясовується позиція батьків. Але їх згода або заперечення НЕ впливають на остаточне рішення.

За яких умов суд задовольняє звернення?

Існують певні підстави, які гарантують 100% отримання дозволу, наприклад, вагітність або народження дитини. Це розповсюджений, але неповний їх перелік. У будь-якому разі, суд має переконатися у тому, що шлюб не заперечуватиме інтересам нареченої або нареченого. Для цього необхідно надати необхідні докази й тільки так суд винесе задовільне рішення.

Які документи необхідно подавати?

У першу чергу заповнюється заява про надання права на шлюб (зразок), де позначаються наступні пункти:

  • П.І.Б. заявника, його місце проживання та контактні дані;
  • прохання про надання дозволу на одруження;
  • відомості про особу, з якою укладатиметься шлюб (зверніть увагу на цей пункт, адже дозвіл видається на одруження з конкретною особою. Це чітко позначається у рішенні, тому у випадку реєстрації шлюбу з іншою неповнолітньою особою, доведеться подавати нове судове звернення);
  • відомості про особу, з яким запланована реєстрація шлюбу;
  • посилання на вік осіб, які планують одружитися, але не мають на це права відповідно до чинного законодавства;
  • докази, які підтверджують відповідність шлюбу інтересам заявника/заявниці;
  • копії документів (довідки про вагітність, свідоцтво народження дитини, тощо).

До участі в судовому процесі також залучаються батьки нареченого/нареченої, піклувальник або інші зацікавлені особи, а також людина, з якою передбачається одруження – це обов’язкові умови укладення шлюбу.

Юридичні послуги компанії «Ессеншал»

Клієнти можуть розраховувати на кваліфікацію команди «Ессеншал». Наші фахівці надають консультації у будь-якій сфері правового поля, допомагають при складанні та зборі документів, та супроводжують протягом усього судового процесу.