Процедура усиновлення (удочеріння) дитини – це відповідальний процес, який потребує ретельної підготовки як моральної, так і юридичної. Завдяки йому вдається налаштувати нові сімейні стосунки. Але новоявлені батьки мають розуміти, що відтепер зобов’язані задовольняти передбачені законом права дітей, незалежно від кровної спорідненості.
Водночас батьки, які зважилися усиновити дитину, мають усвідомлювати, що ніхто не може позбавити їх цього права. Якщо ви вважаєтеся дієздатною особою без захворювань, що загрожують здоров’ю, старше 21 року та у вас є можливість створити для дитини необхідні умови для життя та розвитку, то ви можете усиновити будь-яку дитину (віком від 2 місяців до 18 років). При цьому ваш сімейний статус, наявність інших дітей (рідних або усиновлених) або можливість самостійно народити дитину не мають жодного значення.
Поетапна процедура усиновлення дитини
Усиновлення обов’язково передбачає отримання судового рішення. Для цього необхідно пройти декілька етапів, які у скороченому варіанті складатимуться з наступних пунктів: підготовки пакету документів, постановки на облік, знайомства з дитиною, отримання дозволу на усиновлення, звернення до суду та отримання судового рішення. Розглянемо кожен з них детальніше.
-
Етап 1: підготовка документів.
В першу чергу необхідно звернутися до служби у справах дітей, куди необхідно подати заяву, після чого вас візьмуть на облік до кандидатів у потенційні усиновлювачі. Крім того, потрібно не лише заява про усиновлення, а і подати певні документи, включаючи: посвідчення особи, свідоцтво про шлюб (якщо є) та документ, який підтверджує наявність житла – вищеперераховані папери подаються у вигляді копій. Також знадобляться наступні довідки: про стан здоров’я, відсутність судимостей, заробітну плату та проходження курсу підготовки до усиновлення.
На цьому етапі у будь-кого можуть виникнути складнощі, особливо у неодруженої особи або іноземця.
Зверніть увагу на те, що у цих документів є термін дії, який складає рівно один рік. Якщо до цього моменту ви не встигнете отримати висновок, то процес доведеться розпочинати знову.
-
Етап 2: постановка на облік кандидатів на усиновлення дітей.
Наступний крок – перевірка потенційних усиновлювачів службою у справах дітей. Ця організація вирішує наскільки добре ви відповідаєте всім вимогам, тому підготуйтеся до співбесіди та дуже ретельної перевірки. Не дивуйтеся, якщо на цьому етапі вам доведеться виправляти різноманітні помилки, в тому числі бюрократичного характеру. Найкращий варіант – звернутися до спеціаліста, який проконсультує з будь-якого питання та допоможе правильно заповнити кожний бланк.
-
Етап 3: особисте знайомство з дитиною.
Треба розуміти, що для такої зустрічі складаються спеціальні документи й проходить вона у присутності представників державних органів. Основна мета – зрозуміти готовність батьків для удочеріння або усиновлення конкретної дитини. Для цього намагаються налагодити контакт, а також знайомляться з усіма документами: особовими справами, медичними висновками, історією життя, звичками, поведінкою, особливостями характеру, навичками, тощо.
Якщо контакт вдалося налагодити та у батьків з’явилося бажання подарувати повноцінну сім’ю цій дитині, то вони мають звернутися до служби у справах дітей з відповідною заявою. У протилежному випадку – подається заява про відмову для того, щоб отримати нове направлення для знайомства з наступною дитиною.
-
Етап 4: одержання дозволу на усиновлення дитини.
Якщо у батьків виникло бажання усиновити дитину після офіційного знайомства та подачі відповідної заяви, робота служби у справах дітей полягає в тому, щоб підготувати спеціальний висновок. У ньому міститиметься інформація щодо відповідності батьків основним вимогам. Не впадайте у відчай після отримання негативної оцінки. У цьому разі надається можливість звернутися до суду, де ви матимете змогу оскаржити цей документ. Якщо вам вдасться переконати суд та довести, що ви дієте лише в інтересах дитини, то рішення служби у справах дітей змінять на вашу користь.
-
Етап 5: отримання судового рішення.
Завершальний етап – заява про усиновлення дитини, яка подається в суд за місцем її проживання разом з пакетом документів, зібраним ще на першому етапі. Служба у справах дітей, у свою чергу, також подає необхідні папери.
Під час судового засідання до уваги беруться лише інтереси дитини та її право зростати у люблячій сім’ї. Тому документи батьків вивчаються з особливою ретельністю. Суд має переконатися, що у вас є можливість створити необхідні умови для повноцінного розвитку дитини.
Допомога юриста у справах усиновлення
Усиновлення – це дуже складний та тривалий процес. Вам доведеться до нього підготуватися, щоб з успіхом пройти кожен етап. Допомога професійного юриста дозволить значно полегшити цей шлях. Команда професіоналів із «Ессеншал» готова консультувати вас по кожному питанню, ми детально розповімо що потрібно для усиновлення дитини, підготуємо всі документи та супроводжуватимемо вас на усіх судових засіданнях.