Тема визначення місця проживання дитини вважається загостреною проблемою, яку доводиться вирішувати подружжю після розірвання стосунків. Загалом розлучення – важке випробування як для чоловіка, так і жінки. Ця ситуація лише ускладнюється, коли мова стосується дітей, адже вони часто стають заручниками сімейних баталій.
Законодавством України передбачено три способи вирішення даних конфліктів:
- укладення мирного договору за згодою обох батьків;
- розв’язання проблеми через службу у справах дітей;
- звернення до суду.
Кожен із цих способів має певні нюанси, тому їх необхідно розглянути окремо.
Мирне врегулювання проблеми: договір про визначення місця проживання дитини

Підписання угоди – найбільш цивілізований та бажаний спосіб. Його основна перевага полягає у безконфліктності та оперативності. Для реалізації цього шляху, необхідно разом сісти за стіл переговорів, заручившись підтримкою адвоката або нотаріуса. У таких угод не має чіткої структури або офіційної форми, тому що вони мають індивідуальний характер. Тобто батьки мають можливість внести будь-які пункти для подальшого регулювання стосунків з дітьми та колишнім чоловіком або дружиною. Підписуючи документ, кожна зі сторін зобов’язується дотримуватися всіх зазначених положень.
Звернення до служби у справах дітей
На жаль, договір про місце проживання дитини – шлях, який обирають не всі подружжя. На практиці навпаки превалюють випадки, коли конфлікти доводиться вирішувати більш радикальними способами. У цьому випадку до справи залучається третя сторона, яка виконує функцію медіатора та допомагає батькам знайти компроміс. Звернення до органів опіки вважається альтернативою судовому зверненню, даючи змогу уникнути судової тяганини.
Для залучення до конфлікту служби, необхідно зробити наступне: подати заяву (за місцем перебування дитини), а також додати документи (посвідчення особи, свідоцтво про шлюб або розлучення та свідоцтво про народження дитини у копіях, а також довідку з місця вашої роботи та навчання вашої дитини).
Перш ніж встановити місце проживання малолітньої дитини, до вас обов’язково звернеться представник служби у справах дітей. Він повинен провести з вами бесіду, вивчити умови проживання та ставлення батьків до своїх прямих обов’язків. Після цього складається відповідний висновок, але слід зазначити, що він не остаточний. У випадку, якщо одна зі сторін невдоволена рішенням, надається змога оскарження, після чого справа переноситься до судової зали.
Вирішення конфлікту у судовому порядку
Звернення до суду починається з позовної заяви, а також подання пакету документів та сплати судового збору – все це дозволяє сформувати справу про встановлення місця проживання дитини. Потім ви отримуєте повістку, де буде вказана дата судового засідання. Крім батьків до суду долучається служба у справах дитини, а також сама дитина. Лише з 14 років дітям надається право самостійно вирішувати з ким із батьків залишитися, в інших випадках суд може поцікавитися думкою, але не врахувати її.
До судового розгляду потрібно ретельно готуватися та звернути увагу на наступні пункти:
- особисті характеристики – необхідно зібрати будь-які докази, які підтверджують ваше відповідальне ставлення та активну участь у житті дитини. Це можуть бути підтвердження про відвідування гуртків, батьківських зборів, позакласних занять, характеристики з роботи, а також покази свідків;
- фінансове становище – важливий фактор для того, щоб рішення про місце проживання дитини після розлучення батьків винесли на вашу користь. Здатність забезпечити власні потреби та потреби дитини вказують на те, що ви гарантуєте дітям всебічний розвиток. Для цього рекомендовано зібрати будь-які довідки про доходи, спадок, а також квитанції, які підтвердять здійснені витрати на дитину;
- житлові умови – не менш важливий пункт. Перевага надається тим, хто має власне житло. Також має значення місце, де перебуває дитина на даний момент. Наприклад, відриваючи її від звичного середовища, де вона проводить вільний час, спілкується з друзями, тощо, виникає ризик завдати психологічну травму;
- стан здоров’я батьків та дітей – при наявності хронічного захворювання в одного з батьків, важливо довести, що вона не несе загрози дитині та не вплине на вашу дієздатність. У разі, якщо ви не можете забезпечити необхідне лікування, позов про визначення місця проживання дитини задовольнять на користь іншої сторони;
- сімейний стан батьків – наявність іншого шлюбу, дітей або хворих батьків, які потребують догляду – причина для критичного ставлення з боку суду. Хоча багато залежить від комфорту самої дитини та її ставлення до інших родичів;
- поведінка дитини на суді – діти беруть мінімальну участь у судових засіданнях, щоб вберегти їх від зайвого стресу. Їм дають змогу висловитися, але також враховуються висновки психологів, представників служби у справах дітей, покази свідків тощо;
- інші обставини – важливо, щоб батьки мали можливість повноцінно піклуватися про своїх дітей. Тому суд бере до уваги їхню професію, наявність шкідливих звичок, залежностей, судимостей, здатність до аморальної поведінки та багато іншого.

Помилково думати, що на рішення суду про визначення місця проживання дитини вплине один конкретний пункт. До уваги береться вся сукупність факторів, ось чому ретельній підготовці до судової тяганини відводиться значна роль.
Компетентна юридична допомога – ефективний спосіб підвищити шанси на суді
З ким залишиться дитина – болісне питання для небайдужих батьків. У третьої неупередженої сторони є можливість тверезо оцінити ситуацію та знайти вихід, не зволікаючи на емоції. Окрім того, компетентний адвокат має змогу вас заспокоїти, відповісти на кожне питання, грамотно скласти документи та зібрати всі докази, слідкувати за статусом вашої справи, а найголовніше – супроводжувати та відстоювати ваші інтереси на суді.
У залежності від характеру справи про визначення місця проживання дитини з матір’ю чи батьком, використовують дві базові стратегії:
- захист – підходить для осіб, які вже проживають та піклуються про дитину. Основна мета – зібрати вичерпні докази, які спростують будь-які заперечення позивача;
- напад – підійде для тих, хто збирався стати позивачем, але не встиг вчасно звернутися з позовною заявою. У цьому випадку використовується наступна стратегія – подати зустрічний позов й також зібрати достатню кількість вагомих доказів.
Довіряйте лише досвідченим адвокатам з перевіреною репутацією. Спеціалісти компанії «Ессеншал» ретельно проаналізують ваш випадок, допоможуть скласти позовну заяву про визначення місця проживання дитини та оберуть оптимальну тактику з урахуванням індивідуальних особливостей справи.