Визнання батьківства – важливе питання у сфері сімейного права. Ця процедура необхідна для встановлення правових стосунків між дітьми та батьками для того, щоб у майбутньому діти мали право на спадок та державні пільги, а батьки – на матеріальну допомогу від дітей, якщо виникне така необхідність.
Слід зазначити, що проходити таку процедуру необхідно тільки в тому випадку, якщо подружжя офіційно не оформило свої стосунки. Батько та матір, що народили дитину в той час коли перебували у шлюбі, автоматично вважаються її батьками. Але згідно зі статистикою близько 20% сучасних українських жінок народжують поза шлюбом, що може привести до певних складнощів.
Визнання чи встановлення факту батьківства?
Це два різних терміни, які необхідно відрізняти. Так, у першому випадку йдеться про добровільне визнання кровного споріднення між дитиною та одним із батьків. У цьому випадку процедура реєстрації проходить максимально швидко та просто, не відрізняючись від реєстрації народження дитини.
Для того, щоб її пройти, батькам необхідно звернутися з заявою та документами до органів РАЦСу. Важливо, щоб все проходило зі згоди обох сторін, при цьому матір дитини може перебувати у шлюбі з іншим чоловіком. Після того як приймуть заяву, біологічний батько офіційно бере на себе обов’язки перед дитиною, що визначені українським законодавством.
Але бувають інші випадки, які потребують визнання батьківства за рішенням суду.
Розгляд питання батьківства у судовому порядку
Судова справа відкривається у випадку, коли сімейна пара не перебувала у шлюбі та вони не подавали спільну заяву на реєстрацію батьківства, тому потребується доведення факту того, що конкретний чоловік є біологічним батьком дитини. Право звертатися до суду має будь-хто з батьків дитини, опікун, піклувальник, будь-яка особа, на утриманні якої перебуває дитина або сама дитина після досягнення повнолітнього віку.
Для цього потрібно:
- скласти судовий позов, який направляється у районний суд за місцем проживання відповідача;
- зібрати необхідні документи та докази;
- сплатити судовий збір та надати квитанцію про його сплату.
Найефективніший спосіб для встановлення батьківства вважається проведення генетичної експертизи (ДНК тест). У лабораторних умовах порівнюють біологічний зразок батька та дитини для визначення їх спорідненості.
Але нерідко виникають випадки, коли провести таку експертизу неможливо, наприклад, через загибель родича. В таких ситуаціях збираються всі можливі докази, які доведуть факт наявності сімейних стосунків між батьками: різноманітні витяги, довідки, особисті листи, фото- або відеоматеріали та покази свідків, які можуть підтвердити факт спільного проживання, ведення господарства та виховання дитини.
Судові справи, на яких вирішується питання про встановлення батьківства не мають строків давності, тому звертатися до суду дозволяється в будь-який час. Але важливо заручитися допомогою компетентного юриста, який зможе гарантувати результат.
Правова допомога «Ессеншал» у сімейних справах
Судові розгляди пов’язані з великою кількістю процесуальних моментів, з якими дуже важко розібратися непідготовленій людині. Допомога адвоката – гарантія того, що ви зможете зібрати всі необхідні документи, правильно та швидко оформити заяви та подати їх у необхідні інстанції.
Послуги, які пропонує юридична компанія «Ессеншал»:
- консультації на кожному етапі судового розгляду та виконання інших юридичних дій;
- представлення інтересів клієнта на судовому засіданні;
- оскарження судового рішення, якщо з’явиться така необхідність.
Встановлення батьківства в судовому порядку – справи важкої категорії, які потребують виконання великого обсягу роботи. Для того, щоб добитися необхідного результату, важливо звернутися за допомогою вчасно. Зв’яжіться зі спеціалістами «Ессеншал», ми надаємо широкий спектр юридичних послуг.