Від незаконного звільнення з роботи не застраховані навіть кращі професіонали. Але трудовий кодекс захищає громадян, тому в таких випадках кожен може скористатися правом поновлення на роботі.
Слід зазначити, що незаконне звільнення рідко відбувається через грубу помилку відділу кадрів та неправильне оформлення документів. Принаймні в подібних ситуаціях все вирішується мирним шляхом. Але в основному недобросовісні роботодавці створюють штучні підстави для того, щоб усунути «незручного» співробітника. Вони можуть бути наступними:
- спроби не допустити співробітника на робоче місце (наприклад, охорона забороняє перетнути прохідну), після чого складається акт прогулу;
- недотримання законної процедури звільнення через скорочення штату працівників;
- інші порушення: звільнення під час відпустки, лікарняного, невидача трудової книжки або невиплата заробітної плати у день звільнення.
Якщо ви підпадаєте під один з цих пунктів, то маєте право подати позов про поновлення на роботі.
Два кроки, які потрібно зробити у випадку незаконного скорочення на роботі:
- перше – звернутися до особи (керівника), який порушив ваші права з вимогою добровільного повернення на попереднє робоче місце. Водночас можна звернутися до державної інспекції праці, яка проведе перевірку порушень та зобов’яже керівництво усунути будь-які помилки;
- якщо перший пункт не спрацює, то другий крок – звернутися до суду. Вам дається термін в один місяць після отримання трудової книжки або наказу про звільнення для того, щоб звернутися до районного або міського суду з позовною заявою. Інколи цей термін збільшують, але якщо у вас є поважні причини.

Як правило, позовна заява про поновлення на роботі незаконно звільненого працівника задовольняється на користь співробітника. Йому також виплачують компенсацію за той час, що він вимушено не працював та відшкодовують моральні збитки.
Оформлення поновлення
Повертаючи попередньо звільненого працівника на робоче місце з ним не потрібно знову підписувати трудовий договір. Вважається, що за ним зберігаються раніше обговорені умови. Те, що повинен зробити роботодавець – видати відповідний наказ, скасувати запис про звільнення, а також вилучити будь-які згадки про нього з офіційних документів та виплатити компенсацію. Якщо на місце звільненого співробітника встигли найняти іншу особу, то її повинні перевести на іншу посаду або звільнити.
Економічне відшкодування пісня поновлення працівника на роботі
Роботодавець зобов’язаний виплатити працівникові заробітну плату за весь час вимушеного прогулу. Навіть якщо судова справа розглядалася цілий рік, то цей час все одно відшкодовується, тому що у цьому випадку немає вини позивача.
Як саме нараховуються виплати? Оплату розраховують згідно з середнім заробітком, враховуючи премії, тарифні ставки, посадові оклади та інші виплати. Якщо за цей час заробітна плата зросла, то це також враховується. Підприємство має врахувати число робочих днів та помножити їх на розмір заробітної плати, опираючись на два останніх місяці, що передували звільненню. Якщо співробітник працював менше ніж два календарних місяці, тоді враховується фактично відпрацьований час.
Виконання рішення суду про поновлення на роботі
Судове рішення про поновлення співробітника на посаді виконується обов’язково і невідкладно. Якщо роботодавець ухиляється від зобов’язання, не маючи на це поважних причин, тоді на нього накладають штрафні санкції. При повторній ситуації підприємство зобов’язується виплатити штрафи у подвійному розмірі, крім того, відкривається кримінальна справа.
Професійна допомога юридичної компанії «Ессеншал»
Трудові спори – судові розгляди складної категорії, які потребують глибоких знань законів у даній сфері. Для того, щоб судове рішення винесли на вашу користь, необхідно заручитися підтримкою компетентного адвоката.
Юридична компанія «Ессеншал» готова запропонувати наступні послуги:
- ретельний аналіз та надання правової оцінки ситуації про поновлення на роботі;
- збір необхідного пакету документів та доказової бази;
- звернення до судових інстанцій та виконання поточних юридичних обов’язків;
- супровід клієнтів під час судового засідання та консультації на всіх етапах судового розгляду;
- юридична підтримка під час винесення судового рішення та контроль за його виконанням.
Звертайтеся лише до професійних юристів, готових відстоювати ваші права.