Вимушений прогул — це часовий відрізок, протягом якого людина позбавлена можливості працювати в результаті рішення керівника або уповноваженого ним органу. Це може бути несвоєчасне оформлення трудових відносин, незаконне звільнення або відсторонення від роботи, затримка видачі трудової книжки тощо. При цьому одразу виникає питання: як здійснюється оплата вимушеного прогулу? Що можна вимагати від роботодавця в даному випадку? Про це розкажуть наші юристи.
Вимушений прогул: оплата та особливості розрахунків
Згідно з нормами трудового законодавства в результаті вимушеного прогулу роботодавець зобов’язаний виплатити працівникові його середньомісячну заробітну плату. Однак варто зазначити, що такі виплати проводяться не більше, ніж рік.

Однак своєю постановою по справі № 2а-11888/10/1370 Верховний Суд зазначив, що хоч компенсація за вимушений прогул та виплачується згідно із законом всього лише рік, але, якщо немає провини працівника, а розгляд справи про поновлення його на посаді затягнувся на більш тривалий строк, стягувати необхідно середній заробіток за весь час прогулу.
Розрахунок середнього заробітку за час вимушеного прогулу здійснюється на підставі 2-х останніх місяців роботи людини. Якщо ж він пропрацював коротший термін, тоді береться до уваги фактично відпрацьований час.
При цьому якщо співробітник з поважних причин був відсутній на роботі ці 2 місяці, для розрахунків беруться попередні два. До поважних причин можна віднести, наприклад, знаходження на лікарняному, відпустку. Вони в розрахунок не беруться.
Судова практика доводить, що подача позовів у таких справах не обмежена будь-якими строками. При цьому працівник має право вимагати всі виплати, передбачені для нього законодавством або трудовим договором.
Стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу
Якщо роботодавець відмовляється виплачувати належні вам кошти, за захистом своїх прав слід звернутися до суду. Хороший адвокат допоможе вам скласти відповідну позовну заяву і домогтися позитивного рішення за результатами розгляду вашої справи судом.
У нас багаторічний досвід роботи вирішення трудових спорів та представництва інтересів клієнтів в судах різних інстанцій. Ми знаємо не тільки всі законодавчі нюанси регулювання даної сфери, а й орієнтуємося в судовій практиці.
Якщо роботодавець не виплачує середній заробіток за час вимушеного прогулу — звертайтеся до наших фахівців!