Меню

Закрити

Вихідна допомога при звільненні

На сьогодні звільнення не за власним бажанням – тяжка реальність, від якої не застрахований навіть працівник з високою кваліфікацією. Якраз у цих випадках передбачена вихідна допомога, щоб компенсувати людині будь-які витрати під час пошуку нового місця роботи.

Усі знають про те, що після звільнення роботодавець зобов’язаний виплатити заробітну плату у повному розмірі, а також компенсувати невикористані дні відпустки. Але не всі знають про існування вихідної допомоги, яка виплачується додатково. Під цим терміном слід розуміти державну гарантію, розмір якої не залежить від якості та кількості роботи. Крім того, такі виплати не ототожнюються з заробітною платою та не мають зв’язку з компенсаційними виплатами, тому всі ці значення не потрібно плутати одне з одним.

Виплати при звільненні отримують в наступних випадках:

вихідна допомога при звільненні
  • переведення підприємства, установи або організації в іншу місцевість або зміна умов праці, у зв’язку з чим робітник вирішив розірвати трудовий договір;
  • оголошення банкрутства, реорганізація, ліквідація або скорочення штату, що стало причиною для звільнення працівника;
  • незадовільний стан здоров’я працівника, що перешкоджає виконанню прямих обов’язків або невідповідність кваліфікації займаній ним посаді;
  • розірвання трудового контракту у зв’язку з тим, що поновлюють працівника, який попередньо займав цю посаду.

Усі вищеперераховані пункти передбачають, що трудові стосунки перериваються з ініціативи роботодавця. У цьому випадку співробітник зобов’язаний отримати вихідну допомогу (не менше середньомісячного заробітку), крім заробітної плати та додаткових компенсацій.

Вихідна допомога при звільненні: який її розмір?

Недобросовісне ставлення роботодавця до колективу – розповсюджене явлення, яким зловживають. Ось чому важливо орієнтуватися в трудових правах. Це пов’язано з тим, що не всі дотримуються законодавства та можуть утримати виплати, які вам належать. Стосовно розміру виплат при звільненні, йдеться про наступні суми:

  • дві мінімальні зарплати – співробітник отримує у тому випадку, якщо його направили на військову або альтернативну службу;
  • три середніх заробітки – виплачується робітнику у разі порушення роботодавцем трудового договору;
  • шість середніх заробітків – видається після припинення повноважень посадової особи.

Окремо слід згадати сезонних працівників, у яких виплата компенсації при звільненні дорівнює розміру середньої заробітної плати за тиждень або триденний термін – для тимчасових працівників.

Розмір вихідної допомоги залежить від багатьох факторів, наприклад: розміру заробітної плати, преміальних та різноманітних надбавок, які нараховуються за важкі умови праці, понаднормові години, досягнення в роботі тощо. Крім того, сума грошової допомоги може зазначатися у колективному договорі, підписаному під час прийняття на роботу.

Як правило, для розрахунку компенсації до уваги беруть останні два місяці роботи. Якщо співробітник у цей час не працював, тоді враховують попередні два календарні місяці або допомога при звільненні виплачується за фактично відпрацьований час, наприклад, якщо співробітника взяли на роботу нещодавно.

Зверніть увагу на те, що виплати проводяться разом з іншими сумами та видаються чітко в день звільнення. Якщо строк оплати подовжується, то це є прямим порушенням законодавства, у зв’язку з чим ви маєте право передати справу до розгляду в суді.

Чим загрожує несвоєчасна виплата грошової допомоги?

Останній день роботи – це день звільнення, коли ви маєте отримати всі виплати та компенсації у повному об’ємі. Крім того, про точну суму вам повинні повідомити заздалегідь, бажано у письмовому вигляді. Якщо в цей день вам не видали трудову книжку або виплата розрахункових при звільненні була затримана – це пряме правопорушення та достатній привід для звернення до суду.

Працівник має право відстоювати свої права, повідомивши про правопорушення профспілкову організацію або звернувшись з позовом до суду (за місцем реєстрації або місцем розташування підприємства). Для цього вам надається строк у 3 місяці одразу після отримання трудової або копії заяви про звільнення. Цей строк можна подовжити за наявності поважної причини. До правопорушень такого типу ставляться дуже серйозно, тому обов’язково проведуть ретельне розслідування для виявлення будь-яких помилок.

Несвоєчасна виплата розрахункових при звільненні – дуже грубе порушення прав та КЗоТу України, яке передбачає відповідні санкції. Причому відсутність у роботодавця коштів не вважається поважною причиною для затримки виплат. У цьому випадку посадових осіб очікують штрафи, адміністративна або кримінальна відповідальність та навіть може дійти до звільнення керівництва з посад.

Адвокати «Ессеншал» – компетентна допомога в Україні

виплата компенсації при звільненні

Трудові відносини – достатньо заплутана сфера, пов’язана з конфліктами та непорозуміннями. Дуже важливо бути освіченим з правової точки зору та вміти відстоювати власні інтереси, особливо під час підписання трудового контракту. Це необхідно для того, щоб одразу розпізнати обман. Але навіть якщо неприємна ситуація вже трапилась, вами не була отримана одноразова грошова допомога при звільненні або вас незаконно скоротили тощо – все можна виправити, заручившись допомогою досвідченого юриста.

У юридичній компанії «Ессеншал» працюють кваліфіковані спеціалісти, які добре орієнтуються у трудовому праві. Ми пропонуємо наступні послуги:

  • проведення ретельного аналізу ситуації з наданням правової оцінки;
  • розрахунок компенсацій та відшкодувань, обов’язкових для виплати;
  • збір та складання документації, звернення до вищих інстанцій та виконання поточних юридичних дій;
  • ведення переговорів з метою мирного врегулювання конфлікту та отримання виплати при звільненні за згодою сторін;
  • супровід на судових засіданнях та відстоювання інтересів клієнта.

Наша команда прослідкує за тим, щоб протилежна сторона виконала кожен пункт судового рішення з дотриманням оговореного терміну. До того ж спеціалісти постійно триматимуть вас в курсі справ, консультуватимуть на кожному етапі судового спору та повідомлять про шанси на суді, не приховуючи від вас правду.