Меню

Закрити

Реєстрація торгової марки

Реєстрація торгової марки знадобиться всім, хто працює з власною продукцією. Адже саме торгова марка дозволяє її відрізнити серед величезного розмаїття аналогічних або схожих товарів і послуг.

Порядок реєстрації ТМ

Підтверджує право власності спеціально передбачене свідоцтво. Воно являє собою офіційний документ, який видає Національний орган інтелектуальної власності. Ці повноваження належать держпідприємству «Український інститут інтелектуальної власності», відомому як Укрпатент.

Реєстрація ТМ проходить шляхом подачі у вищезгадану інституцію заяви. Зробити це має право будь-яка як фізична, так і юридична особа або ж їх об’єднання. Разом із заявою потрібно подати наступні матеріали:

  • зображення знаку;
  • дані заявника;
  • список товарів і послуг, на які поширюється дана ТМ.

Але варто врахувати, що заявка підлягає двом етапам експертизи: формальній і кваліфікаційній. Тому потрібно добре попрацювати, щоб вона відповідала всім встановленим вимогам. Перед тим, як зареєструвати торгову марку, її перевірять на ідентичність і схожість з вже існуючими ТМ, а також тими, які подані на реєстрацію з більш ранньою датою подачі/пріоритету. Крім того, Укрпатент перевіряє, щоб знак не суперечив вимогам, передбаченим законом.

Якщо після всіх перевірок ви отримали позитивне рішення держоргану, вам буде потрібно протягом 3 місяців сплатити держмито. В іншому випадку заява вважається відкликаною.

Свідоцтво видається протягом 1 місяця з моменту сплати мита. Термін його дії — 10 років. Його можна продовжити, якщо знову сплатити державне мито протягом останнього півроку дії документа.

Торгова марка, реєстрація якої пройшла успішно, вважається одним з найбільш надійних способів уберегтися від недобросовісної конкуренції. Отримавши на руки свідоцтво, власник може розпоряджатися нею на свій розсуд, наприклад, заборонити її використання іншими, оформляти ліцензії тощо.

Процедура реєстрації потребує досить багато часу — в середньому від 18 до 24 місяців. При подачі відповідного клопотання може мати місце прискорена експертиза (6-7 місяців). Однак, якщо в документації будуть знайдені якісь невідповідності, це затягне всі вищезгадані строки ще на довше.

Яку можна зареєструвати торгову марку?

реєстрація тм

Об’єктом ТМ можуть служити найрізноманітніші позначення або їх комбінації. Йдеться про слова, літери, цифри, образотворчі елементи, форми або кольори і навіть звуки. Але варто враховувати, що нормативами встановлено і деякі обмеження. Так, не можна зареєструвати як ТМ знаки, які:

  • суперечать публічному порядку;
  • не відповідають принципам гуманності і моралі;
  • відображають ім’я або найменування, що стосуються комуністичної партії, а також існування радянської влади в межах української держави.

Крім того, неможлива реєстрація торговельної марки, коли вона нагадує:

  • герб, прапор, інші символи держави;
  • найменування країн;
  • емблеми, назви чи абревіатури різних міжнародних організацій;
  • офіційні клейма, печатки;
  • нагороди тощо.

Не підлягають правовій охороні, однак можуть входити як складова частина ТМ елементи, якщо вони не домінують на загальному тлі, які:

  • не мають ідентифікуючого характеру;
  • складаються з позначень, що вважаються загально використовуваними;
  • мають лише знаки або відомості, що є описовими стосовно заявлених товарів або послуг;
  • відображають форму природного стану продукту.

Реєстрація торгового знаку не передбачає встановлення правової охорони в тому випадку, коли він:

  • відображає назву сорту рослин;
  • містить географічні назви;
  • може ввести в оману щодо продукції, послуг або особи, яка їх виготовляє чи надає.

При цьому також потрібно стежити за тим, щоб ТМ не повторювала чиюсь чужу марку або комерційну назву, або не відображала промислові зразки, назви відомих наукових, літературних творів або ж предметів мистецтва, не являла собою цитати або персонажів, а також відомих українських діячів без отримання їхньої згоди.

Міжнародна реєстрація торгової марки

Якщо ви хочете, щоб ваша ТМ підлягала охороні не тільки в Україні, а й інших державах, зробити це можна двома способами. Перший — подати заявку в тій країні, в якій ви хочете отримати охорону. Другий — подати міжнародну заявку через Укрпатенет із зазначенням бажаного переліку країн.

Другий варіант передбачає сплату міжнародного мита. Він також займає чимало часу. Адже вся документація перевіряється Украпантом, Міжнародним бюро, а також кожною країною, яка вказана в списку в заявці.

Щоб зробити все правильно і максимально оперативно, рекомендуємо звернутися до фахівців, які добре знайомі  та допоможуть з реєстрацією — до команди досвідчених юристів компанії «Ессеншал»! Ми знаємо всі нюанси даної процедури та гарантуємо її оперативне проведення.