Меню

Закрити

Стягнення заборгованості за кредитним договором

Заборгованість по кредиту — явище, яке часто зустрічається в нашому житті. Буває так, що людина взяла кредит, а коштів розрахуватися за нього вже не вистачає. Або, навпаки, фінансові установи нав’язують свої умови кредитування, на які клієнт не погоджувався, і вимагають потім безпідставно сплатити заборгованість.

Процедура стягнення боргу

Якщо клієнт пропустив кілька щомісячних кредитних платежів, співробітники банку будуть йому нагадувати про заборгованість, яка з кожним разом зростає. При відсутності на це реакції клієнта, фінансова організація має право звернутися до суду. Таке право у неї виникає вже після двох пропущених щомісячних платежів. Позовна заява про стягнення заборгованості повинна бути аргументованою і підкріпленою доказами, які підтверджують наявність боргу. Якщо їх надати, суд, як правило, досить швидко виносить постанову на користь позивача.

Однак при незгоді боржника з таким рішенням, у нього є право наполягти на проведенні відкритого судового розгляду. Даний процес проходить за місцем проживання дебітора. Але для розгляду справи необхідна участь обох сторін.

Таким чином позичальник може домогтися відстрочки платежу, поки не відновиться його матеріальне становище. Але повернути борг все одно доведеться.

заборгованість по кредиту

Стягнення заборгованості за кредитним договором: наслідки для позичальника

Згідно з українським законодавством, за порушення фінансових зобов’язань настають правові наслідки, передбачені договором або законом. Зокрема, мова йде про виплату неустойки. Це може бути штраф, який зазвичай встановлюється в конкретному розмірі, або пеня. Остання нараховується за кожен день прострочення виконання існуючого зобов’язання.

Після винесення рішення судом справа передається приставам. Вони можуть отримати половину доходу людини на користь погашення кредиту. А якщо офіційний дохід у позичальника відсутній, тоді приймаються за реалізацію його цінного майна.

Таким чином стягнення кредитної заборгованості може відбуватися за рахунок квартири, машини, цінних паперів, ювелірних виробів, земельних ділянок та інших цінних предметів.

Виняток становлять:

  • речі особистого використання;
  • предмети, пов’язані з трудовою діяльністю людини. Наприклад, не можуть бути продані інструменти або столярний верстат, за допомогою яких позичальник заробляє собі на життя.

При цьому слід враховувати, що наявність судового рішення про стягнення заборгованості не є підставою для припинення кредитних правовідносин між сторонами і не звільняє позичальника від відповідальності за невиконання умов договору.

Примусове стягнення боргу за кредитним договором: судова практика

Судова практика у справах, що стосуються фінансової заборгованості, дуже різноманітна і неоднозначна. Наприклад, є позиція Верховного Суду по кількох судових справах (№ 14-318цс18, № 14-10цс18 тощо), яка стосується того, що відсотки і пеня нараховуються тільки в межах терміну кредитування.

Тобто право кредитора нараховувати передбачені договором відсотки за користування кредитом, а також неустойку припиняється після закінчення встановленого договором терміну кредитування.

Разом з тим, є й інша позиція Верховного Суду (у справі № №910 / 1238/17), яка визначає особливості стягнення боргу за кредитним договором. Вона говорить про те, що документом може встановлюватися стягнення відсотків за неправомірне використання боржником грошових коштів як наслідок прострочення виконання позичальником зобов’язання, у зв’язку з чим такі відсотки можуть бути стягнуті і після закінчення встановленого договором терміну кредитування.

Окрему категорію справ складають спори, пов’язані з розписками. Вся справа в тому, що не кожен документ, названий «розпискою», є таким з юридичної точки зору. Так, судова практика свідчить про те, що стягнення грошових коштів по розписці можливо тільки якщо вона оформлена в письмовому вигляді.

Щоб врахувати всі нюанси, які допоможуть вам отримати позитивне рішення суду, рекомендуємо звертатися за кваліфікованою допомогою адвокатів «Ессеншал». Команда наших фахівців зробить все можливе, щоб стягнення заборгованості за кредитною карткою пройшло максимально швидко і безболісно для вас.