Страхове відшкодування є особливо актуальним при потраплянні в ДТП. Часто у таких випадках потрібна допомога страхового адвоката, адже процедура отримання зазначених виплат має свої нюанси. Ознайомимося з нею більш детально.
Основні положення страхування
Страхування — це тип цивільно-правових відносин, спрямованих на захист майнових інтересів фізичних та юридичних осіб у разі настання певних обставин (страхового випадку). Конкретні умови страхування передбачаються відповідним договором, а виплати здійснюються за рахунок коштів, сплачених самими громадянами та юрособами (внесків).
Страхове право в Україні ще тільки розвивається, а добровільне страхування не набуло такої популярності, як це можна спостерігати в зарубіжних країнах. Проте, деякі види страхування в нашій державі є обов’язковими, зокрема мова йде про соціальне страхування, а також страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів.

Виділяють декілька принципів страхового права, що відображають всю суть даного процесу:
- вільного вибору страховика, виду страхування;
- страхового інтересу;
- відповідного ризику;
- найвищої довіри;
- неприбутковості для страхувальника.
Виплата страхового відшкодування може відбуватися не лише в грошовій формі. Так, вирізняють декілька варіантів відшкодування завданих збитків:
- перерахунок грошових коштів;
- оплата виплат на ремонт об’єкта;
- відновлення пошкодженого об’єкту;
- заміна пошкодженого, зниженого чи викраденого предмету аналогічним.
Крім того, в договорі зазвичай зазначається сума, яка не підлягає відшкодуванню страховиком у разі настання страхового випадку (франшиза). Вона може бути умовна та безумовна. В першому випадку зазначаються певні вимоги, за яких здійснюється відшкодування. У другому — відповідальність страховика вимірюється розміром завданих збитків за вирахуванням франшизи.
Заява про страхове відшкодування
Розглянемо дії постраждалої особи у випадку потрапляння у дорожньо-транспортну пригоду. Так, аби отримати відшкодування, вона має протягом 30 днів з дня повідомлення про ДТП подати страховику відповідну заяву. У ній має міститися наступна інформація:
- найменування страховика;
- особисті дані заявника;
- зміст майнових вимог;
- відомості щодо вже здійснених розрахунків, що були проведені між сторонами;
- дата та підпис заявника.
Зазвичай страховики надають уніфіковану форму заяви, яку потрібно заповнити. Тож, перш ніж подавати документи, рекомендуємо ознайомитися з бланками заяв саме вашої страхової компанії.
Важливо, що строк подання заяви про виплату страхового відшкодування має велике значення при отриманні виплат. Вся справа у тому, що на здійснення виплати у страховика відповідно до закону є 90 днів. Аби затягнути цей строк, багато страхових компаній пропонують написати потерпілому лише повідомлення, а заяву на виплату оформити вже після отримання рішення суду. Проте, такі справи можуть розглядатись місяцями. Тому потрібно не чекати рішення суду, а відразу писати зазначену заяву. Інакше чекати страхових коштів доведеться дуже довго.
У випадку підписання договорів іншого виду страхування слід обов’язково звертати увагу на такі нюанси. Неподання відповідної заяви протягом року, а у випадку завдання шкоди життю та здоров’ю потерпілого протягом трьох років, є підставою для відмови здійснення страхового відшкодування.
Документи для отримання страхового відшкодування

Разом з заявою особі слід подати страховику наступні матеріали:
- паспорт;
- страховий поліс;
- документ, що засвідчує право власності на застраховане майно;
- банківські реквізити.
В окремих випадках необхідно подати додаткові документи, такі як довідка з лікарні, свідоцтво про смерть (у разі смерті застрахованої особи), чеки, які підтверджують витрати на лікування, поховання тощо. Договором можуть бути передбачені й інші матеріали, які підтверджують настання страхового випадку.
Стягнення страхового відшкодування в судовому порядку
Кожен громадянин має право звернутися за захистом своїх прав до суду. Позовна заява про стягнення страхового відшкодування подається в порядку цивільного судочинства. Вона може стосуватись як несвоєчасної виплати відшкодування, так і здійснення виплат в неповному обсязі.
Виступаючи ініціатором судового розгляду справи, слід заручитися підтримкою кваліфікованого адвоката. Компанія «Ессеншал» представляє інтереси потерпілих у судах, правоохоронних та інших органах у справах автострахування, з питань страхування життя та здоров’я громадян, вантажів, майна, в тому числі й нерухомого, туристичних подорожей тощо.
Довіряйте тільки професіоналам і пам’ятайте, грамотний страховий адвокат — це вже половина шляху до успішного вирішення вашої справи!