Визнання договору недійсним стає все більш актуальним для громадян в сучасному світі. Наприклад, якщо він порушує ваші права або законні інтереси. Однак порядок визнання документу недійсним буде залежати від того, до якої категорії угод його можна віднести: нікчемних або оспорюваних. Ну і, звичайно ж, від наявності законних на те підстав.
Визнання договору нікчемним
Визнання таких угод недійсними не вимагає судового розгляду, оскільки даний факт випливає з положень закону. Так, нікчемними визнаються договори, які:
- укладені без дотримання вимог щодо їх форми (не оформлені в письмовому вигляді, для яких дана форма є обов’язковою);
- не зареєстровані у нотаріуса, якщо того вимагає закон;
- укладені малолітньою особою, що перебуває поза межами її цивільної дієздатності;
- підписані стороною, що є людиною з обмеженою дієздатністю;
- укладені без згоди органу опіки та піклування (якщо дозвіл необхідно за законом);
- порушують норми публічного порядку.
Незважаючи на недійсність правочину за законом, він повністю або частково може бути визнаний дійсним шляхом ініціювання судового розгляду. Наприклад, якщо домовленість відбулася в усній формі, але буде доведено, що учасники реалізували свої зобов’язання або настали бажані результати. Або сторони не отримали дозвіл органів опіки і піклування, але буде доведено, що зміст документу відповідає інтересам неповнолітньої особи.
Таким чином, щоб угода була дійсною, всі сторони повинні укладати її при вільному волевиявленні, а сам договір повинен бути націлений на виникнення юридичних наслідків.
Оспорюваний договір

З назви стає зрозуміло, що тут доведеться звертатися до суду. Однак потрібно розуміти, що для оспорювання повинні бути вагомі підстави, які слід підтвердити доказами. Згідно з приписами цивільних нормативів, підстави визнання договору недійсним існують такі:
- Суть документа не відповідає державним і суспільним інтересам, принципам моралі.
- Договір уклала сторона, у якої немає ліцензії на ведення господарської діяльності (при необхідності її наявності).
- Особа, укладаючи угоду, помилилася стосовно її істотних умов. Не можуть бути визнані помилкою наступні обставини:
— неможливість використання або труднощі у використанні речі, якщо в цьому немає вини контрагента;
— що випливають з розрахунків;
— власна недбалість, незнання чи неправильне розуміння закону. - Документ підписано під дією обману. Визнання правочину недійсним можливе, якщо одна зі сторін ввела іншу в оману. Від помилки дана ситуація відрізняється присутнім прямим умислом однієї зі сторін.
- Стороною угоди виступає дієздатна особа, яка на момент її укладення не усвідомлювала своїх дій і не могла керувати ними.
- Договір підписали внаслідок насильства, фізичного або психологічного тиску.
- Угода укладена в результаті злочинної домовленості сторін. Наприклад, представник підприємства підписує документ, положення якого суперечать інтересам цього підприємства.
- Договір підписано на дуже невигідних умовах для однієї зі сторін в результаті впливу важких обставин. Можна вимагати недійсність договору, якщо за відсутності таких обставин він би був укладений на інших умовах. Серед них вирізняють:
— важке захворювання члена сім’ї, близького родича;
— смерть людини, яка була годувальником;
— загроза позбутися житла;
— загроза настання банкрутства;
— інші обставини, через які довелося укласти угоду. - Домовленість не націлена на настання правових наслідків. Тобто за фактом така угода просто є фіктивною.
- Договір укладено з метою приховати реально здійснену операцію (уявний договір). Таке можливо, коли сторони укладають один договір, а насправді між ними виникають інші правовідносини.
Позовна заява про визнання правочину недійсним за своєю формою схожа зі стандартним позовом. Однак разом з нею обов’язково потрібно подати всі наявні докази, щоб переконати суд у своїй правоті. В якості таких можуть послужити інші договори, історія хвороби, різні довідки та інші документи. При цьому за подачу матеріалів до суду доведеться сплатити судовий збір.
У разі винесення позитивного рішення судом, договір вважається недійсним з моменту його укладення. Якщо ж права і обов’язки тільки передбачалися в майбутньому, то можливість їх виникнення припиняється.
Наслідки визнання договору недійсним полягають не тільки в поверненні сторонами всього отриманого відповідно до нього, але і у відшкодуванні збитків і моральної шкоди стороні або третім особам, якщо такі мали місце. Однак недійсність окремо взятих положень правочину не тягне за собою визнання недійсності всього документу.
Оформити всю процедуру оперативно і грамотно допоможуть юристи компанії «Ессеншал». У нас великий досвід роботи у договірній сфері, а також успішна багаторічна практика судових розглядів.