Земельний сервітут — це право користуватися чужою земельною ділянкою. Багато хто з нас навіть не замислюється над цим питанням, проте на практиці ситуації з сервітутом виникають досить часто. Наприклад, доріжка, по якій ви постійно проходите до своєї ділянки, одного разу опинилася за парканом. Або вам потрібно прокласти трубопровід через сусідську землю чи просто десь зберігати будівельні матеріали на час будівництва. Як організувати це все правильно й законно, аби не порушити нічиїх прав? Відповіді на всі ці питання знають наші юристи.
Як реалізувати право земельного сервітуту?
Про оренду землі знають усі, а ось про можливість оформлення земельного сервітуту — чомусь ні. Водночас, такий метод в українському законодавстві існує давно. Він полягає в можливості обмеженого користування чужого земельного ресурсу з метою ліквідації недоліків свого. Наприклад, вам потрібен вихід до дороги, водойми чи лінії електропередач, що проходить через сусідню ділянку. Для їх правомірного використання оформлюють земельний сервітут.
Сервітутні відносини можуть виникати на підставі:
- договору;
- закону;
- заповіту;
- рішення суду.
Найчастіше зустрічаються випадки укладання договору. Нормативами не встановлено його обов’язкової форми, тому він може оформлятися довільно, але із зазначенням усіх істотних умов, серед яких: права та обов’язки сторін, дані про земельну ділянку, а також встановлення плати за її використання.
Види сервітутів

Земельні сервітути, окрім як за підставою виникнення, розрізняються також за строком укладання. Так, існують строкові сервітути та постійні. Прикладом останнього є прокладання через чужу земельну ділянку водопроводу.
Крім того, сервітути виділяють публічні та особисті (приватні). Перші встановлюються для власників та користувачів сусідньої ділянки. Другі ж належать особі, що не має речового права на майно. Наприклад, громадянин тимчасово розміщує споруди на землях комунальної власності.
Що дає сервітут?
Земельне законодавство передбачає наступний вибір сервітутів, що надають право:
- проходу чи проїзду на велосипеді;
- проїзду на транспортному засобі по дорозі;
- прокладати й користуватися лініями електропередач, зв’язку, трубопроводом та іншими комунікаціями;
- прокладати водопровід через чужу ділянку або від чужої водойми;
- відводу чи забору води;
- прогону свійських тварин;
- поїти тварин з чужих водойм;
- встановлювати тимчасові будівельні споруди чи зберігати будівельні матеріали тощо.
Закінчення сервітутних правовідносин
Договір сервітуту земельної ділянки має обов’язково пройти процедуру державної реєстрації (такі відомості вносяться до Державного земельного кадастру). Його дія вважається припиненою після скасування відповідної реєстрації. Причинами для цього є:
- поєднання в одній особі суб’єкта, в чиїх інтересах встановлюється сервітут, і який є володільцем ділянки;
- відмова особи від використання сервітуту;
- наявність судового рішення щодо скасування сервітуту;
- сплинув строк дії документу;
- не користування сервітутом протягом трьох років;
- порушення стороною умов використання;
- припинення підстав, на основі яких виникло таке право;
- неможливість експлуатувати ділянку за її цільовим призначенням.
Встановлення земельного сервітуту — важливий крок, аби користуватися чужим ресурсом на законних підставах і бути впевненим, що одного дня вас цього права не позбавлять. Оформити необхідні документи допоможуть юристи нашої компанії. Звертайтеся вже зараз і ми зробимо все можливе, щоб ви могли якнайшвидше користуватися всіма можливостями, наданими законом!