Усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою — це вимога законного власника до іншої особи усунути перешкоди, які заважають їй в повній мірі реалізувати своє право. У першу чергу, така вимога передбачає встановлення меж і площі відповідної ділянки, а потім вже самого факту порушення. Для цього рекомендуємо звертатися до наших спеціалістів. Ми зробимо все можливо, аби ви якнайшвидше могли вільно користуватися своїм майном.
Добровільний порядок
Для початку необхідно спробувати вирішити конфлікт власними силами, тобто без звернення до державних органів. Звернутися до особи, яка чинить перешкоди, можна як в усній формі, так і письмовій.
Якщо усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою ви вирішили організувати в письмовій формі, то відповідний документ пишеться в довільному вигляді, проте, не варто забувати, що до нього слід прикласти докази, що засвідчують такі звинувачення. Надсилати матеріали краще рекомендованим листом з описом, аби в майбутньому мати докази ваших спроб мирного врегулювання питання. Якщо таким чином питання не вирішиться, зазначені докази вам знадобляться.
Позасудовий порядок

Якщо домовитися з винуватцем події не вдалося, варто звернутися до інстанцій, до повноважень яких входить врегулювання земельних спорів. До них належать:
- міські, селищні, сільські ради;
- центральний орган виконавчої влади, що здійснює державну політику у сфері земельних правовідносин.
Перешкоди у користуванні земельною ділянкою можуть бути усунені шляхом написання відповідної заяви. Так, при органах місцевого самоврядування постійно функціонують інстанції, які розглядають земельні спори. У своєму рішення відповідні органи зазвичай визначають і порядок його виконання.
Разом з тим, виконання такого рішення не звільняє винну особу від відшкодування завданих збитків або понесених витрат власником ділянки через скоєне правопорушення.
Якщо ж і цей спосіб не допоміг, захистити свої права та законні інтереси можна в судовому порядку.
Усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою: судова практика
Відповідно до норм законодавства право власності є непорушним. Через це земельні спори, що виникають стосовно володіння, користування та розпорядження зазначеним ресурсом, а також спори, пов’язані з розмежуванням територій населених пунктів, вирішуються судом.
Для ініціювання судового розгляду складається позовна заява про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою. Вона має містити наступні положення:
- назву та адресу суду;
- ПІБ сторін;
- зміст вимог і детальний опис обставин справи;
- перелік доказів, що обґрунтовують кожну заявлену вимогу;
- посилання на норми закону;
- перелік документації, яка додається.
Окрім самої заяви, до суду також потрібно подати ряд наступних матеріалів:
- копії особистих документів заявника (паспорта, ідентифікаційного коду);
- документацію, що засвідчує право власності на ділянку;
- кадастровий план;
- витяг з реєстру речових прав;
- матеріали технічної інвентаризації об’єкта;
- копії рішень місцевих органів або інших паперів, що підтверджують спроби досудового врегулювання конфлікту;
- довіреність та особисті документи представника, яка заяву подають через нього;
- квитанцію про сплату судового збору.
Позовна заява про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою подається до суду, розташованого за місцем знаходження нерухомості, тобто, в даному випадку земельної ділянки.
Юристи компанії Еssential мають великий досвід у розв’язанні земельних спорів. Ми знаємо всі законодавчі зміни у цій сфері та готові допомогти вам захистити свою власність оперативно й без зайвих витрат!