Меню

Закрити

Визнання права на земельну частку (пай)

Процедура приватизації такого ресурсу, як земля, бере свій початок з моменту, відколи її передавали у власність об’єднанням сільськогосподарської спрямованості, кооперативам та іншим утворенням, що сформувалися на базі функціонуючих в минулому колгоспів, радгоспів і державних підприємств. Зазвичай, головним документом на таку власність, є сертифікат на право на земельну частку (пай). Важливо впевнитися, що ваше право документально оформлене. Оскільки й сьогодні в цій сфері виникає багато проблем і спорів, вирішити які без грамотного юриста досить складно.

Хто є претендентом на землю?

Претендувати на узаконення частки мають можливість такі особи:

  • колишні члени об’єднань сільськогосподарської спрямованості, кооперативів, товариств, радгоспів тощо, а також пенсіонери, які здійснювали свою трудову діяльність в таких товариствах і досі значаться їх членами;
  • спадкоємці частки (паю), посвідченої сертифікатом;
  • фіз та юрособи, які отримали права на ресурс на законних підставах;
  • люди, відселенні із зон відчуження або забруднення, які на той час були членами кооперативів, а також пенсіонери з їх числа, які мешкають в селищах чи селах.

Документація, що доводить наявність права на пай

земельна частка пай

Посвідчує зазначене право не тільки вищезгаданий сертифікат на земельну частку (пай), але й наступні папери:

  • свідоцтво спадкоємця;
  • угоди купівлі-продажу, міни, дарування, разом з якими йде відповідний сертифікат;
  • чинне судове рішення;
  • трудова книжка учасника колективної чи іншої організації сільськогосподарського спрямування або виписка з неї, засвідчена нотаріусом.

Процедура оформлення частки (паю)

Чинними нормативами встановлено, що всі власники земельних ділянок, їх спадкоємці мають документально оформити право на земельну частку (пай). В протилежному випадку вважатиметься, що такі особи автоматично відмовилися від неї, а сам ресурс відійде у відання територіальної громади. Навіть якщо громадяни з такою вимогою закону не знайомі.

Алгоритм реєстрації зазначеного права наступний:

  1. Звернутися в міську, селищну, сільську раду або до райдержадміністрації із заявою про виділення земельною частки в натурі, а також із документацією, що підтверджує право на пай.
  2. Звернутися до землевпорядної організації для розробки технічних матеріалів. Проєкт землеустрою щодо відводу будь-якої ділянки має в подальшому обов’язково узгоджуватися з територіальним підрозділом Держгеокадастру.
  3. Звернутися до органу, що здійснює державну реєстрацію або нотаріуса для проведення держреєстрації зазначеного права.

Визнання права на земельну частку (пай): судова практика

За умови, коли у вас немає необхідної документації, що засвідчує право на землю, але вона належить вам на законних підставах, визнати таке право можна завдяки ініціюванню судового розгляду. Адже відповідне рішення суду буде вважатися документом, що засвідчує право на вашу частину земельного ресурсу.

Розглядаються такі справи в межах цивільного судочинства. Для цього необхідно подати позовну заяву до суду, розташованого за офіційним місцем проживанням позивача або перебуванням відповідача.

Визнання права на земельну частку (пай) здійснюється з урахуванням строків позовної давності. За загальним правилом зазначений строк становить 3 роки. За наявності підстав, які суд визнає досить серйозними, вказаний строк можна поновити.

При цьому, якщо особі неможливо видати землю з колективної власності через те, що відсутня підходяща для цього ділянка, їй має бути надана частка із земель запасу.

Враховуйте, що за подання матеріалів до суду доведеться сплатити судовий збір. Для таких заяв встановлена ставка, як для позовів майнового характеру.

Визнання права власності на земельну частку (пай) за допомогою юристів від компанії «Ессеншал»

Під час консультації кваліфікований спеціаліст визначить, чому в особи немає необхідної документації: вона втратила документ, розпочала процедуру приватизації, проте не завершила її, чи взагалі нічого не робила задля оформлення паперів на землю. Зважаючи на це, визначається й напрямок подальшої співпраці. Можливо, достатньо просто отримати дублікат, а можливо необхідно пройти процедури реєстрації чи відстоювати своє право в суді.

Земельна частка (пай) — поняття досить складне. Адже у сфері земельних відносин спори трапляються дуже часто, а обізнаність пересічних громадян в таких питаннях дуже невелика. Крім того, законодавство має тенденцію швидко змінюватися, тому аби зробити все правильно та своєчасно, рекомендуємо все ж звертатися за допомогою до юристів.

У наших співробітників достатній багаж знань, великий досвід роботи та націленість на результат, тому ми зробимо все можливе, аби земельна частка (пай) стали вашою власністю якнайшвидше та без зайвих витрат!