Зміна цільового призначення земель, а також їх меж — питання, що виникають у багатьох українців, адже відповідно до законодавства користуватися таким ресурсом необхідно згідно з його призначенням. Оскільки земля вважається основним багатством нашого народу, держава прикладає максимум зусиль, аби контролювати всі земельні відносини. Тому провести зміну призначення може бути не так просто. Аби зробити все правильно та даремно не згаяти багато часу, рекомендуємо заручитися підтримкою спеціалістів у цій справі.
Порядок зміни меж ділянок землі
Аби змінити межі ділянки, доведеться пройти декілька етапів:

- Зміна меж земельної ділянки відбувається на основі технічних паперів із землеустрою. Саме нею встановлюється місцеположення поворотних точок меж конкретної ділянки в натурі. З цією метою проводиться геодезична зйомка, розробляється технічна документація, яка обов’язково погоджується з територіальним управлінням Держземагентства.
- Після цього відповідну інформацію вносять до бази Державного земельного кадастру. Підтверджує це витяг з реєстру, для отримання якого до органів Держземагентства доведеться подати заяву разом з оригіналами розробленої технічної документації.
- Зауважимо, якщо в результаті проведених змін площа вашої ділянки збільшиться, то на додаткову площу слід розробити проект землеустрою стосовно відведення даної землі.
- Останнім кроком стане державна реєстрація речових прав.
Категорії земель
Перед тим, як змінити цільове призначення земельної ділянки, пропонуємо ознайомитися з категоріями земель. Існують:
- сільськогосподарські;
- житлового і громадського будівництва;
- природно-заповідні та інші природоохоронні;
- рекреаційні;
- історико-культурного значення;
- оздоровчі;
- лісового фонду;
- водного фонду;
- промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборонного та іншого призначення.
Експлуатація зазначеного ресурсу не за його цільовим призначенням може стати причиною серйозних наслідків: від суттєвих штрафних санкцій, до позбавлення права власності.
Порядок зміни цільового призначення земельної ділянки
Для зміни призначення ділянки приватної власної можливо при наявності відповідної заяви власника. Цим питанням займаються наступні інстанції:
- сільська, селищна, міська рада — стосовно ділянок, що знаходяться в населених пунктах;
- обл або райдержадміністрацією — стосовно ділянок, які перебувають поза межами населених пунктів.
Вся процедура займає декілька етапів. Розглянемо їх більш детально.
- Складання заяви. Такий документ в обов’язковому порядку має бути нотаріально посвідченим.
- Розробка проекту землеустрою. З цією метою потрібно звернутися до землевпорядної організації, в штаті якої є сертифіковані інженери-землевпорядники. Зміна призначення землі — справа серйозна, тому процес виготовлення такої документації займає від одного до декількох місяців. Для цього потрібно його узгоджувати з багатьма інстанціями:
— міським управлінням Держземагентства;
— міським відділом архітектури і містобудівництва;
— в деяких випадках з іншими організаціями (екології, лісового господарства тощо). - Затвердження проєкту. Після отримання позитивної відповіді, розроблений проєкт узгоджують з муніципалітетом (для ділянок розташованих в населеному пункті) чи виконавчої влади (для ділянок, які розташовані поза межами населеного пункту). На черговій сесії відповідна рада чи в регламентованому порядку компетентна адміністрація приймає рішення про затвердження чи про відмову в затверджені проекту. Оскаржити його можна в судовому порядку.
- Державна реєстрація. Зміна цільового призначення земельної ділянки завершується внесенням відповідних змін до Держземкадастру. Засвідчує такі дії сформована виписка з кадастру.
Варто зазначити, що для оперативного проходження всіх вищезазначених етапів, необхідно мати на руках всю передбачену законом документацію. Зокрема, мова йде про детальний план або план зонування території. Якщо чогось буде не вистачати, процес може сильно затягнутися в часі, що можуть попередити наші адвокати Ессеншал.
Зміна цільового призначення ділянок, що перебувають в державній чи комунальній власності
Якщо з приватною власністю більш-менш зрозуміло, то з землями державної чи комунальної власності все значно складніше. В цьому випадку перш, ніж укласти угоду щодо розробки будь-якої документації із землеустрою, доведеться отримати дозвіл від уповноваженого органу або орендодавця.
Для цього до райдержадміністрації чи відповідної ради подають клопотання. На його розгляд в уповноваженого органу є місяць. Тільки після отримання позитивної відповіді чи сплину місячного терміну можна приступати до інших етапів процедури, метою якої є зміна конфігурації земельної ділянки.