Відповідно ст. 170 КПК України накладення арешту на майно – вилучення власності на тимчасовий срок у особи або групи осіб, котрих звинувачують чи підозрюють у скоєнні злочину та котрий несе (несуть) громадянську зобов’язаність за принесену шкоду своїми неправомірними діями. Воно діє до відміни арешту, відповідно з правовим Кодексом.
Слідчий суддя зобов’язаний забезпечувати правове розслідування всіх обставин справи, відповідно з чинним кримінально-процесуальним кодексом України (КПК України), тобто здійснювати захист прав та інтересів осіб, котрі проходять у кримінальній справі, а також забезпечувати законність та обґрунтування всіх прийнятих обмежень прав на свободу та накладання арешту на майно кожного громадянина в порядку досудового розгляду.
Що дозволяється заарештовувати?
Здійснення арешту власності відбувається через подачу клопотання, в котрій повинні прописуватися всі підстави для відчуження. Після чого повинна бути винесена правова кваліфікація порушення, з оцінкою факту заподіяння та матеріального відшкодування шкоди.
Відповідно ч.3 ст.170 КПК України під затримання може потрапити:
- рухома та нерухома маєтність;
- права інтелектуальної власності;
- грошові кошти в будь-якій валюті, як у безготівковому, так й в готівковому вигляді;
- корпоративні права;
- цінні папери.
В рамках кримінального кодексу існує наступний перелік осіб, майно котрих може бути арештоване:
- підозрюваний;
- обвинувачений;
- особа, яка несе зобов’язання за неправомірні дії (батьки неповнолітніх дітей, піклувальники та ін.).
Володар маєтності може прибувати при розгляданні апеляції про накладення арешту на майно в кримінальному провадженні, що виключає неправомірність дій суду. Також, на будь-якому етапі досудового розгляду, він може подати додаткову апеляцію з метою доказу, що арешт не має доказової підстави. Регламент передбачає триденних розгляд цих заяв. Коли термін порушується, володар майна має право подати клопотання про бездіяльність органів.
Початок
Арешт майна боржника або іншої обвинуваченої особи відповідно з КПК накладається на:
- Властивість у якої є підстави, котрі доводять деталі кримінального провадження. Арешту підлягає будь-яке майно будь-якої фізичної або юридичної особи, у випадку коли є правомірні підстави для арешту, які прописані в ст. 98 КПК України.
- Майно причетне до скоєного злочину. У даній ситуації воно не повинно належати певній особі, його можуть заарештувати у правовому порядку у будь-якій ситуації. Наприклад, гроші, отримані в ході незаконних дій, будуть вилучені з метою подальшої конфіскації.
- Майно юридичної особи, як запобіжного заходу або підстави кримінально-правового характеру по відношенню до неї. Суд повинен визначити достатню кількість фактів, які є основою для призначення покарання – накладення арешту на майно.
- Відшкодування цивільного позову. Якщо фізична або юридична особа завдала шкоди іншій особі, останній має право подати позов на відшкодування збитку. Суд, в цьому випадку, повинен оцінити рівноцінність майна, котре повинно бути заарештовано, з розміром збитку нанесеного правопорушником.
На жаль, суд не завжди здійснює арешт майна правомірно, що призводить до проблем під час зняття арешту. Якщо у вас сталася подібна ситуація – ми допоможемо вирішити її. Юридична контора “Ессеншал” – це висококваліфіковані юристи, які знають все про арешт майна.
Завершення
Клопотання про зняття арешту з майна дозволено подавати необмежену кількість разів. У ньому слід вказати, що причин до арешту немає та надати документи, що підтверджують це. Якщо володар арештованого майна впевнений, що цивільного позову немає або він був задоволений, слід також звернутися до суду. Є ризик, що правоохоронці навмисно перешкоджають законній діяльності підприємства в особистих інтересах. Якщо накладення арешту проводитися на рахунок компанії, то відповідно до ч. 3 ст. 170 КПК України, це відбувається, якщо обрані запобіжні заходи кримінально-правового характеру, де вказане вилучення власності.
Зняття арешту з майна судом проводиться за умовами декількох підстав:
- закриття кримінальної справи;
- виправдання оскарженого;
- коли майно не придатне для арешту;
- коли суд прийняв рішення не вилучати власність;
- коли цивільний позов залишено без розгляду або в ньому було відмовлено.
Всі вищевказані причини прописані в ст. 174 КПК. Коли у кримінальній справі немає остаточного рішення, захищати свої права за допомогою цивільного судочинства не є ефективним. Суд часто виносить негативне рішення, виходячи з відмінного порядку здійснення процедури прописаного в КПК. У таких випадках суд відправляє всі подані скарги прокурору, який зобов’язаний прийняти їх до уваги в процесі обґрунтування рішення.
Майно, котре не можливо арештувати
Згідно кримінального кодексу є випадки, коли накладання арешту на майно неможливе. Це відбувається коли:
- кошти, що належать одному рахунку, який відкрито за статтею 35-1 Податкового кодексу України;
- гроші на рахунках платників податків, зареєстрованих в онлайн системі адміністрування (ч.3 ст.170 КПК);
- власність/засоби банку, який відноситься до неплатоспроможних;
- власність/засоби банку, по відношенню до якого оформлене рішення про позбавлення ліцензії або повну ліквідацію.
Щоб доказати приналежність до даних категорій, слід надати суду документи котрі це доводять.
Висновок
Арешт на майно – це наболіла проблема, яка вимагає глибокого занурення в процес та вивчення всіх нюансів. Незважаючи на те, що існує напрацьована схема по зняттю арешту з майна, в кожній справі можуть бути підводні камені. Наприклад, коли суд перевищує свої повноваження та незаконно утримує майно. Щоб вирішити ситуацію – потрібен надійний партнер! Юридична контора “Ессеншал” – це команда професіоналів, здатна допомогти в будь-якій, навіть безнадійній справі. Наші фахівці мають величезний багаж теоретичних знань у всіх галузях юриспруденції. Ми вирішимо ваші проблеми – вибудуємо правильну лінію захисту, придумаємо алгоритм, створимо клопотання про зняття арешту з майна.