Меню

Закрити

Господарські справи

Господарський спір – компонент, якого доволі важко уникнути у будь-якому виді діяльності. Дана категорія спорів, витікає з договірних рішень, що пов’язані з виконанням обов’язків по господарських договорах. 

Приватні підприємства, товариства з обмеженою відповідальністю, акціонерні товариства, фізичні особи — підприємці, всі,  хто здійснює підприємницьку діяльність з метою отримання прибутку є субʼєктами господарських відносин, на які поширюється юрисдикція господарських судів. 

Втягнутими у такий спор можуть бути як фізичні, так і юридичні особи, адже конфлікт між сторонами може виникнути на будь-якій стадії. 

Звісно, що будь-яка сторона суперечки хоче вирішити всі питання за допомогою переговорного процесу, не доводячи справу до суду. Та, як правило, переговори між представниками обох сторін конфлікту, зазвичай, не дають результатів. Причиною того є те, що обидві сторони чітко відстоюють свою позицію та, на жаль, забувають що будь-яку спірну ситуацію слід вирішувати з юридичної точки зору, а не з емоційної. Саме з цих причин участь юриста професіонала дозволяє знайти консенсус, слідуючи букві закону.

Проте, не завжди легко розібратись яка ж справа підпадає під критерії господарського спору, яким кодексом користуватись при зверненні до суду, як визначити до якого саме суду звертатись, та чи може суб’єкт підприємництва самостійно представляти свої інтереси чи обовʼязково потрібен адвокат. На всі ці питання команда адвокатів у сфері господарського права з радістю допоможе знайти Вам відповідь, а ще обовʼязково знайде схожий кейс у судовій практиці, що обовʼязково допоможе Вам зменшити Ваші витрати та час на вирішення господарських спорів.

Господарські справи: як визначити

Спір, який виникає в процесі здійснення виробничої або невиробничої діяльності, пов’язаної з виконанням різних видів робіт, в тому числі і наукових, наслідком яких є створення товару, яким можна відчужити (продати), та отримати за це кошти, належить до категорії господарських спорів. Саме з отриманням, а точніше неотриманням  коштів в процесі діяльності, пов’язані більшість господарських спорів. 

Господарський суд розглядає справи що виникають зі  спорів  між  юридичними  особами  та  їх учасником (учасниками). Це можуть бути спори стосовно успадкування частки у приватному підприємстві, повʼязані із припиненням акціонерного товариства, або ж спори, повʼязані із визнанням недійсними установчих документів юридичних осіб.

Позивач може звернутись із захистом свого порушеного права, з метою вирішення спору, повʼязаного з господарською діяльністю, слідуючи загальному правилу, за  місцезнаходженням (юридичною адресою) або ж за місцем проживання відповідача, окремі випадки підсудності передбачені статтями 29 -30 Господарського процесуального кодексу України.

Господарський процес передбачає два види провадження:

  • наказне; 
  • позовне.

Наказне провадження спрямоване на швидке відновлення порушених прав позивача, без довготривалий судових процесів та вислуховування аргументів сторін, проте, воно можливе лише за наявності певних умов, а саме: 

  • договір має бути укладений у письмові формі;
  • сума вимоги не більша ніж сто прожиткових мінімумів доходів громадян станом на день звернення (приблизно до 200 000.00 гривень).

Позовне провадження передбачає викладення вимог, заперечень, аргументів, пояснень, міркувань  по  спору у позовних заявах, відзивах, запереченнях.

Господарський спір: процес, вартість

Процес подання позовної заяви включає обовʼязкове правильне оформлення у відповідності з вимогами ГПК України  та сплати судового збору. Розмір судового збору встановлюється законом України «Про судовий збір», та є на сайті кожного з господарських судів, де Ви можете сформувати квитанцію про сплату судового збору автоматично.

Проте, не радимо Вам самостійно визначати суму судового збору, адже у практиці розгляду судами господарської справи є багато нюансів, які пов’язані з розрахунком суми заборгованості, з якої, відповідно, сплачується судовий збір, а неправильна сплата судового збору може привести Вас до відмови у відкритті провадження у справі. 

Саме тому, радимо звернутись до кваліфікованих юристів, які допоможуть правильно вирахувати суму заборгованості та, відповідно, суму судового збору і правильно оформити позовну заяву.

Відкриття провадження по господарських справах включає вирішення судом питання про розгляд справи, в порядку спрощеного позовного провадження, тобто, якщо справа малозначна або незначної складності – до ста розмірів прожиткового мінімуму, то, з метою швидкого вирішення справи, суд має право протягом шістдесяти днів провести розгляд справи без підготовчого засідання, не повідомляючи сторін по справі, крім випадків, передбачених кодексом. 

Розгляд справ у господарському процесі завершується прийняттям відповідного рішення про задоволення позовних вимог, відмову в задоволенні позовних вимог повністю, частково або про закриття провадження по справі. 

З практичного досвіду адвокатів нашої компанії запевняємо Вас, що рішення господарського суду на Вашу користь – це лише початок довгого та складного процесу захисту інтересів Вашого бізнесу, стягнення боргів, або невиконання незаконного рішення суду, що призводить до боргів та ліквідації діючих підприємств. 

З метою недопущення цього, наша юридична компанія пропонує Вам допомогу адвокатів з господарської справи не тільки на етапі звернення до суду з метою захисту прав, а і в процесі проведення переговорів, консультацій, підготовки проектів Договорів, складанні протоколів розбіжностей, в процесі підписання Договорів та контролі процесу їх виконання, результатом чого є економія Вашого часу та коштів. Наші юристи в будь який час готові відповісти на Ваші запитання та виїхати для надання правової допомоги.

Якщо на шляху вашого бізнесу виникли питання у плані господарських спорів або ви хочете їх уникнути, захистити свій капітал та захистити свої права згідно закону, вам точно буде необхідна допомога досвідченого адвоката.